KATYŃ 1943
Po nagłośnieniu przez Niemców w kwietniu 1943 r. faktu odnalezienia grobów polskich żołnierzy w lesie katyńskim, Zarząd PCK zdecydował się powołać Komisję Techniczną Polskiego Czerwonego Krzyża, której celem było ustalenie narodowości ofiar i ich identyfikacja. W pracach Komisji, w różnych okresach czasu, brało udział 12 osób.
W trakcie przeprowadzonych do czerwca 1943 r. ekshumacji odkryto wiele dowodów na to, że za zbrodnię odpowiedzialny był Związek Radziecki. PCK musiał jednak powstrzymać się od publicznego określenia sprawców zbrodni, by organizacja ciesząca się zaufaniem i autorytetem nie stała się narzędziem niemieckiej propagandy.
Ogółem ekshumowano 4 243 ciał z których 2 805 udało się zidentyfikować na podstawie znalezionych przedmiotów osobistych i odznaczeń wojskowych, które zabezpieczone zostały przez stronę niemiecką. Dzięki sporządzonej liście zidentyfikowanych, rodziny mogły zostać powiadomione o ich losie. Szczątki ofiar złożono w nowym miejscu pochówku zwanym później jako „cmentarz PCK”.