66.

Pomoc humanitarna w czasie stanu wojennego

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża  w Genewie oraz inne Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża przesyłały dary, najczęściej w formie zestawów higienicznych, które przekazywano internowanym. Dary napływające z zagranicy zawierały także leki, strzykawki, środki opatrunkowe, odzież i żywność, które przekazywane były szpitalom, domom dziecka, domom opieki oraz osobom potrzebującym.

Fot. Załadunek darów dla potrzebujących.

W niektórych przypadkach pomoc przybierała niecodzienną postać. Tak było w przypadku przesyłki z Norweskiego Czerwonego Krzyża, który w darze przekazał  krowy dla polskich rolników.

Fot. Krowy przekazane dla polskich rolników od Norweskiego Czerwonego Krzyża

Działalność Polskiego Czerwonego Krzyża nie ograniczała się jedynie do dystrybucji środków materialnych napływających z innych krajów.

Pracownicy PCK zaopatrzeni byli w specjalne przepustki, pozwalające na swobodne poruszanie się w czasie obowiązującej godziny policyjnej od 22:00-6:00. W tym czasie pełnili całodobowe dyżury na dworcach kolejowych np. w Warszawie, pozwalając podróżnym ogrzać się, posilić i napić. Rodziny z małymi dziećmi otrzymywały mleko i pieluchy.

 

W archiwum Krajowego biura Informacji i Poszukiwań PCK zachowały się rejestry wyjść służbowych pracowników dostarczających korespondencję w sprawie internowanych do MSW.