76.

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy

Historia  zawodów, w których najważniejsze jest doskonalenie swoich umiejętności z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej sięga lat 80-tych ubiegłego wieku. Wówczas nosiły one nazwę eliminacji drużyn medyczno-sanitarnych. Od 1991 r. Polski Czerwony Krzyż organizuje Mistrzostwa Pierwszej Pomocy.

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy  to trzy etapowy konkurs, w którym rywalizują ze sobą pięcioosobowe zespoły z całego kraju. 16 najlepszych drużyn spotyka się w finale, w którym muszą udzielić pierwszej pomocy na specjalnie zaaranżowanych na potrzeby Mistrzostw stacjach. Pozorowane wypadki przygotowywane są przy użyciu profesjonalnych środków (sztuczna krew, pudry, farby charakteryzacyjne itd.) oraz rekwizytów i wyglądają bardzo realistycznie.

Fot. Mistrzostwa Pierwszej Pomocy 2018 r.

Celem mistrzostw jest podniesienie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa. Młodzież, dzięki odbywającym się podczas roku szkolnego ćwiczeniom i szkoleniom, przygotowuje się do startu w mistrzostwach.

Co roku w mistrzostwach bierze udział 80 najlepszych ratowników pierwszo pomocników.

Fot. Mistrzostwa Pierwszej Pomocy 2018 r.

W 2017 r. do etapu rejonowego w całym kraju przystąpiło 789 pięcioosobowch zespołów ze szkół gimnazjalnych, z których 156 zakwalifikowało się do etapów okręgowych. Tylko 16 zespołów rywalizowało w etapie centralnym.