36.

Maja Berezowska

Malarka, graficzka, karykaturzystka i scenografka, która za swoje karykatury pt. Miłostki słodkiego Adolfa opublikowane w 1935 r. musiała zapłacić symboliczną grzywnę. Naziści zapamiętali ten afront i w 1942 r. po powrocie do Warszawy, w wyniku donosu została pojmana przez gestapo i osadzona na Pawiaku. W maju tego roku, oficjalnie za znieważenie Hitlera uwięziona w obozie koncentracyjnym Ravensbrück, z wyrokiem kary śmierci.

W Ravensbrück nadal, w miarę możliwości, tworzyła. Wykonywała portrety współwięźniarek i utrwalała sceny z życia obozowego, kukiełki i stroje dla aktorów do obozowych szopek bożonarodzeniowych. Wspominała te zdarzenia:

Nawet w Ravensbrűck wyszukiwałam, z trudem, chwile radości. (…) Wiedziałam, że [współwięźniarki, które rysowałam] poślą rodzinom te portrety i chciałam te rodziny pocieszyć, a także chciałam, by one same były zadowolone, choćby z własnej urody.

Ravensbrück opuściła w 1945 r. razem z grupą kobiet w ramach akcji wyzwoleńczej hr. Folke Bernadotte ze Szwedzkiego Czerwonego Krzyża.