49.

1956 – pomoc dla Węgrów

PCK zareagował jako pierwszy na apel Węgierskiego Czerwonego Krzyża podczas rewolucji węgierskiej. Już 26.10.1956 r. do Budapesztu dotarł pierwszy transport z darami od Polaków. PCK ogłosił apel  – Krew dla braci Węgrów („…wzywamy wszystkich chętnych krwiodawców do zgłaszania się w wojewódzkich i miejskich placówkach PCK na terenie kraju, celem zarejestrowania się i otrzymania skierowania do Instytutu Służby Zdrowia pobierających krew”).  Odzew był natychmiastowy. W ciągu półtora tygodnia trwania akcji udało się zebrać 795 litrów krwi i 415 litrów plazmy. Na apel Polskiego Czerwonego Krzyża odpowiedziało 11 198 honorowych dawców krwi.

PCK przekazał do końca stycznia 1957 r. 31 mln zł, z czego zakupionych zostało: 25,5 tony środków krwiozastępczych, lekarstw, bandaży i sprzętu medycznego, 331 ton żywności, 32 tony odzieży, 10 ton mydła oraz materiały budowalne (w tym duże ilości szyb). Do Budapesztu dotarły także zabawki, które przekazywali najmłodsi mieszkańcy naszego kraju. W sumie PCK wysłał 15 transportów lotniczych i sześć transportów samochodowych.

Wartość pomocy przekazanej Węgrom szacowana jest na ok. 2 mln ówczesnych dolarów amerykańskich. Dla porównania Amerykanie przekazali w tym czasie dary o wartości 1 mln dolarów.